10.03.2017 CUMA AKŞAMI KIRIM DAKİ SON GELİŞMELER KONULU KONFERANSA DEVET !

İstanbul Kırım Derneğinde “KIRIM’DAKİ SON GELİŞMELER” konulu konferans.

 

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği İstanbul Şubesi tarafından düzenlenen geleneksel Cuma Konferansında Lenur İSLAMOV “KIRIM’DAKİ SON GELİŞMELER” adlı konferans verecek. 10 Mart 2017 Cuma günü saat 19.30’da dernek toplantı salonunda yapılacak toplantının ardından merhum Sabri ARIKAN anısına İkram verilecektir..

 

Lenur Islyamov

İşadamı, Siyasetçi, Dünya Kırım Tatar Kongresinin ikinci başkanı, ATR holding sahibi.

01 Ocak 1966 yılında Özbekistan’da, sürgünlükte doğdu. Annesi ve babası Kırım Tatarı. Doktor bir ailenin çocuğu olup, kendiside Diş hekimliği eğitimi aldı, ama mesleğini hiç yapmadı. İş dünyasına atılıp, otomobil işine girdi.

”Kvingrup” adlı otomobil bayilik ağları, ”Just bank” ve ”Reso-kredi” bankalarının kurucusu ve sahibi. Bunların dışında 20 ye yakın şirket sahibi. 2011 yılından itibaren dünyanın tek Kırım Tatar televizyonunu olan ATR kanalının sahibi. Aynı adı taşıyan ATR holdingini ”Lale çocuk TV kanalını, ”Meydan” ve ”Lider” radyo kurumlarını, ”15 minut” internet gazetesini içeriyor.

2013 yılında ilk Kırım Tatar sinema filmi ”Haytarma” nın sponsoru oldu. ”Haytarma” filmi 1944 te gerçekleşen Kırım Tatar halkının sürgününü anlatıyor.

2014 yılında Rusyanın Kırımı işgal ettikten sonra, Kırım Tatar Milli Meclisi tarafından Kırımın yeni hükümetinin başkan yardımcılığına delege edildi. İki aydan az zaman sürdürdüğü bu statüsünden Rus hükümeti kendilerine boyun eğmediği için, Lenur İslyamovu vazifesinden uzaklaştırdı.

1 Nisan 2015 te doğruları gösterip anlattığı için ATR kanalının ve holdingin tüm diğer kurumlarının çalışmaları Kırım’ın yeni Rus yönetimi tarafından durduruldu.

2015 yılı Eylül ayından itibaren, Ukrayna ile Kırım sınırında abluka kurdu. Böylelikle, Ukraynanın rus yanlısı olan kişilerin işgal edilen Kırımda ticaret yapmalarını engelledi.

2015 yılı aralık ayında Lenur İslyamov, Kırım sınırında Numan Çelebicihan adlı askeri tabur kurdu. Taburun esas şiarı ”Tüm çalışmalarımız Kırım’ın kurtuluşunu bir an önce yaklaştırmak”.

Hayatı devamında çalışıp elde ettiği meblağı şu anda ATR yayın kurumlarını ve askeri taburu ayakta tutmak için harcamakta.

Amacı; işgal edilen Kırım’ı bir an önce Rusyadan kurtarmak.

 

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği İstanbul Şubesi
Molla Gürani Mah. Akkoyunlu Sok. No.52 Çapa/Fatih-İstanbul
Telf: 0212 534 9231

Belgegeçer: 0212 635 2611
web: istanbulkirim.org

e-mail: info@istanbulkirim.org