12 NİSAN 2019 CUMA KONFERANSI

İstanbul Kırım Türkleri Derneğinde “GAGAUZ – GÖKOĞUZ TÜRKLERİ
(Tarihi, Yerleşim Yerleri, Kültür Mirasları)” Konulu Konferans.

İstanbul Kırım Türkleri Derneğinin 12 Nisan 2019 tarihli Cuma Konferansında Akademik Doç. Dr. Olga RADOVA “Gagauz – Gökoğuz Türkleri (Tarihi, Yerleşim Yerleri, Kültür Mirasları)” konulu konferans verecek. Saat 19.30’da dernek toplantı salonunda yapılacak toplantının ardından İkram sahipliğini “Erol KOCUKELİ” yapacaktır.

Akademik, Doç. Dr. Olga RADOVA kimdir?
Akademik, Doç. Dr. Olga RADOVA, Moldova Cumhuriyeti, Gökoğuz Türklerinin yaşadığı Gagauziya (Gagauz Yeri) Otonom Bölgesi’nde bulunan, Avrupa’nın en büyük köyünde, 23 Kasım 1958 yılında, Komrat ilinin (dolayın) Kongaz köyünde dünyaya geldi.
Olga Radova Yüksek öğrenimini Kişinev Devlet Üniversitesi Ekonomi bölümünde bitirdi. Üniversite öğrenimi esnasında bir yandan da Gagauzların maddî ve manevî kültürü ile ilgili makalelerini, kendi şiir ve hikâyelerini de gazetelerde ve dergilerde yayınladı.
Ayrıca “Bucaan Dalgasında” adlı Cumhuriyet Radyo–Televizyon kanalında Gagauz dilinde programcılık ve sunuculuk yaptı (1986 -1988). Bu arada Gagauz köylerini gezerek, röportajlar yapıp, haber ve müzik televizyon programlarını da yayımladı.
1988’de Moldova Sovyet Cumhuriyeti parti yönetiminin izni ile “Sovyet Moldavyası” gazetesinin eki olarak, Gagauz Türkçesinde “Ana sözü” gazetesi temellendi (başladı), bu gazetenin redaktsiyasında Olga Radova, kadrolu ilk muhabir olarak çalıştı, edebiyat sayfalarına sorumlu oldu ve gazetenin bazı sayılarını dizgi ve baskısıyla tek başına hazırlayıp, yayınladı (1988-1989).
1989 yılında, Moldova Bilimler Akademisi Arheoloji, Etnoloji, Etnografya ve Folklor Enstitüsü’nün Gagauzoloji Bölümü’nde, Bilimsel Araştırma Görevlisi olarak, çalışmaya başladı.
1993 – 1996 yıllarda, Tarihi, Etnoloji ve Demografi Doktora yeterliliğini kazanarak, “XVIII. yüyılın sonunda – XIX. yüzyılda Basarabya Gagauzlarının Etno-Demografik Gelişmeleri” konulu doktora tezini, Moldova Cumhuriyeti Bilimler Akademisi’nde hazırlayıp, Moskova’da, Rusya Federasyonu Bilimler Akademisi’nin Mikluho-Maklay adına Etnoloji ve Arkeoloji Enstitüsü’nde savunarak, “Tarih Bilimleri Doktoru” unvanını kazandı (2002).
Çalışma alanları arasında – tarih, folklor, dil, etnoloji, şiir, çocuk hikâyeleri yazmaları, gazetecilik, ekonomi alanı ve cümne topluluklarında (stk) çalışmaları, tercümanlık.
Moldova Bilimler Akademisi Gagauzoloji Bölümü’nde (doktora öğrencisi olduğundan, önceki yıllarda), Olga Radova Gagauz Türklerinin tarihinde, ilk “Rusça-Gagauzça sözleşmek (konuşmak) kitabı”nı (1989-1991 yıllarda) yazdı ve yayınladı; iki dilde büyük akademik “Gagauzça-Rusça sözlüğü”nü hazırlamaya çalıştı (1991-1993 yıllar).
Gagauz Türklerinin tarihi, dün ve bugünkü siyasi ve coğrafik yerleşim yerleri, kültürü, folkloru, dili üzerine, yaklaşık 30 yıldır çalışmalar yapmaktadır. Bu yaptığı çalışmaları, yayınlanmış olan 7 kitabında, 150-den fazla bilimsel makaleleri ile birlikte, Türkiye başta olmak üzere, dünyanın birçok ülkelerinde – Moldova’da, Gagauziya (Gagauz Yeri) Özerk Bölgesi’nde, Almanya’da, Rusya’da, Beyaz Rusya’da, Bulgaristan’da, Makedonya’da, Romanya’da, Ukrayna’da – Bolgrad, Odesa, Kiev, Simferopol, Bahça Saray; Kabardin-Balkarya, Kuzey Osetya’da vs. yerlerde, sempozyumlarda, kurultaylarda, kongrelerde, konferanslarda, televizyon programlarında, toplumla uluslararası kamuoyu ve akademik çevrelerle paylaşmaktadır.
T.C. Osmanlı Devlet Arşivleri Başkanlığında, yaklaşık 10 yıldır, 135 milyon belge arasında, 10 yıldır yaptığı bilimsel araştırmalar üzerine, Gagauz Türklerinin XV-XVI. yüzyıllarda yaşadığı bölgelerde, ama daha önceki de yaşadığı tarihi bölgelerde, M.Ö. (milâttân önce) VII-VI. yüzyıllarda ve daha önceki (eski) tarihlerde, yaşam bölgeleri üzerine de tespitleri yayınlanmış.
Gagauz Türkleri ile birlikte, yine Anadolu Türkiye Türkleri arasında kültür ilişkiler ve diğer kardeş Türk toplulukları – Balkanlar’da, Güney-Doğu Avrupa’nın diğer tarihi bölgelerinde, geniş coğrafyada Türklerin yaşadığı bölgelerde, çalışmalarını sürdürdü.
Olga Radova ayni zamanda Gagauz Karılar (Türkiye Türkçesinde Kadınlar) Birliği’nin Kurucu ilk Başkanıdır (1993 yılında başladı), televizyoncudur, şairliği, ayni zamanda şiir kitapları, okul kitaplarında hikâyeleri ve şiirleri yayınlanmıştır.
Olga Radova’nın bilimsel açıklamaları Gagauz – Gökoğuz Türklerinin tarihi, yerleşim yerleri ve diğer kültür mirasları ile ilgili, uluslararası bilimsel çevresinde kabul edildi ve memleketinde – Moldova’da, Gagauziya (Gagauz Yeri) Özerk Bölgesinde, Ukrayna’da vs. ona ödüller, plaketler, madalyalar verildi.
Olga Radova Avrasya Yazarlar Birliği Üyesi (Ankara/Türkiye), Moldova Cumhuriyeti A.S.Puşkin adına Yazarlar Birliği Üyesi (Kişinev/Moldova). N. Milesku Spătarul adına Moldova’da Bilim Adamları Assotsiastiyanın Bilimsel Sekreteri (Asociaţia Oamenilor de Ştiinţă din Moldova “N.Spătarul Milecku”) vs.
Olga Radova iki çocuk sahibi.
Olga Radova ömrü boyunca, Gagauz – Gökoğuz Türklerine ve bütün Türk Dünyasına bilimsel hizmetlerinde bulundu, çalıştı ve sonuçlarını kitaplarında ve makalelerinde yayınladı.
Bilim uzmanı olarak, Olga Radova, Moldova Bilimler Akademisinde (MBA) 22 sene– Etnik ilişkileri Bilim-Araştırma Enstitüsü Gagauzoloji Bölümünde, sonra da Kültür Mirası Enstitüsünde (18 sene) ve hep MBA Tarih, Devlet ve Hukuk Enstitüsünde (4 sene) çalıştı.
Projeler yazıp, Moldova Bilimler Akademisi’nin yolu ile yardımcı oldu ki, Gagauziya’da M.V.Maruneviç’in adına Bilim-Araştırma Merkezi açıldı, burada Olga Radova önderci bilim uzmanı olarak, Tarih ve Etnoloji Bölümünde 4 sene çalıştı.
Şu an, 2016 yılından itibaren, Akademik, Asistant Prof. Dr. Olga Radova, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Misafir Öğretim Görevlisi olarak, bilimsel çalışmalarına devam etmektedir.

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği İstanbul Şubesi
Molla Gürani Mah. Akkoyunlu Sok. No.52 Çapa/Fatih-İstanbul
Tef: 0212 534 9231
Belgegeçer: 0212 635 2611
web: http://istanbulkirim.org
e-mail: info@istanbulkirim.org

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, yazı