18.01.2019 CUMA KONFERANSI

İstanbul Kırım Derneğinde “KIRIM HANLIĞININ KÜLTÜREL TARİHİ MİRASI: KAZASKER DEFTERLERİ” Konulu Konferans.
Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği İstanbul Şubesinin 18 Ocak 2019 tarihli Cuma Konferansında Prof.Dr.Nuri KAVAK “Kırım Hanlığının Kültürel Tarihi Mirası: Kazasker Defterleri” konulu konferans verecek. Saat 19.30’da dernek toplantı salonunda yapılacak toplantının ardından İkram sahipliğini “Yekta ÖNDER” yapacaktır.

Nuri KAVAK (ÖZGEÇMİŞ)
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyesidir.
Anadolu Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünü “Bölüm Birincisi” derecesiyle (1992), daha sonra ise 1999 yılında Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Yüksek Lisansını, 2008 yılında da Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Doktora eğitimini tamamlamıştır.
Meslek hayatının ilk döneminde çeşitli eğitim-öğretim kurumlarında çalışan Nuri KAVAK, 19998 yılında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’ne Araştırma Görevlisi olarak atanmıştır. Halen Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi’nde Öğretim Üyesi olarak çalışma hayatına devam etmektedir.
Uzmanlık alanı olan “Kırım Tatarları’nın Hanlık Dönemi, Rusya, Ukrayna ve Karadeniz Sahası” ile alakalı çok sayıda kitabı, kitap bölümü, makalesi, bildirisi ve ödülü bulunmaktadır.
Nuri KAVAK’ın “Karasu Kazası (1683-1744) Kırım Hanlığı’nda Bir Yerleşme Örneği” adlı eseri, 10. Uluslararası Bekir Çoban-Zade Ödülü’nü almaya layık görülmüştür.
Ayrıca Osmanlı Bürokrasisinde Görev Almış KIRIM Kökenli Devlet Adamları (Kasım 2017) adlı kitabı da vardır.
Nuri KAVAK evli ve iki çocuk babasıdır.

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği İstanbul Şubesi
Molla Gürani Mah. Akkoyunlu Sok. No.52 Çapa/Fatih-İstanbul
Tef : 0212 534 9231
Belgegeçer: 0212 635 2611
web: http://istanbulkirim.org
e-mail: info@istanbulkirim.org