23.12.2016 CUMA KONFERANSINA DAVETLİSİNİZ !

İstanbul Kırım Derneğinde “CUMHURİYET DÖNEMİ TÜRKİYE NÜFUS POLİTİKALARI” Konulu Konferans
Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği İstanbul Şubesinin 23 Aralık 2016 tarihli Cuma Konferansında Doç.Dr.Cemalettin ŞAHİN “CUMHURİYET DÖNEMİ TÜRKİYE NÜFUS POLİTİKALARI” konulu konferans verecek. Saat 19.30’da dernek toplantı salonunda yapılacak toplantının ardından İkram sahipliğini “Gürkan ARSLAN” yapacaktır.

 

Cemalettin ŞAHİN Kimdir ?

Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü’nde görev yapan Şahin,  1968 Ordu doğumludur. 1988’de İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü’nden mezun oldu. 1998’de doktorasını tamamladı.

Türkiye Coğrafyası Anabilim Dalı öğretim üyesi olan Şahin; nüfus, göç, şehirleşme ve yer adları konularında çalışmalar yaptı. ‘Türkiye Yer Adlarında Ceviz/Koz’ adıyla bir kitabı yayınlandı. Yer adları konusunda birçok konferans verdi.

İstanbul’un nüfus özellikleri konusunda çalışmaları bulunan Şahin, şehrin aldığı göçler konusunda çeşitli çalışmalar yaptı. Bu kapsamda İstanbul’daki Erzurum, Tokat, Giresun ve Denizli kökenli nüfus konusunda çalışmaları oldu. Konuyla ilgili çeşitli konferanslar verdi, televizyon ve radyo programlarına katıldı. Ayrıca coğrafya ve mekan ilişkisi kapsamında, İstanbul şehrinin Cumhuriyet dönemi mekânsal gelişimi konusunda yazı ve konferansları oldu. Çalışma alanıyla ilgili ulusal ve uluslararası çok sayıda sempozyuma katıldı, bildiriler sundu, akademik dergilerde yayın yaptı.

Marmara Üniversitesi’ndeki görevi yanında, Kıbrıs Yakın Doğu Üniversitesi’nde iki yıl süreyle görev aldı.

Dekan yardımcılığı, fakülte kurulu üyeliği, bölüm başkan yardımcılığı, birim koordinatörlüğü gibi çeşitli görevlerde bulundu. Şahin birçok bilimsel dergi ve yayınınbilim,yayın ve hakem kurullarında yer aldı. Türk Coğrafya Kurumu (TCK) ve Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu üyesi olan Şahin, birçok sivil toplum örgütünde kurucu ve yönetici olarak görev aldı.

Halen Marmara Üniversitesi’nde akademisyen olarak görev yapmaktadır.

 

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği İstanbul Şubesi
Molla Gürani Mah. Akkoyunlu Sok. No.52 Çapa – Fatih / İstanbul
Tel. : 0212 534 9231
Belgegeçer : 0212 635 2611
Web : kirimdernegiistanbul.org
e-mail : info@kirimdernegiistanbul.org