23 ŞUBAT 2020 BASIN AÇIKLAMASI

 

 23 ŞUBAT 2020 KIRIM IN RUSLAR TARAFINDAN İŞGALİNİN 6 YILI BASIN AÇIKLAMASI BEYAZITTA YAPILDI.

                                                            23.02.2020

KIRIM TÜRKLERİ KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

                                   İSTANBUL ŞUBESİNİN BASIN AÇIKLAMASI

 

Kırım Tatar Türklerinin Vatanı Kırım’ı, Ruslar tarafından tekrar işgal edilişinden bugüne tam 6 yıl geçmiştir.

Gözü dönmüş Rusya, sadece bölgemizde değil, tüm dünya barışı için tehdit unsuru olmaya devam etmektedir. Kırım’ın Rusya federasyonu tarafından işgali ile birlikte başlayan, Kırım Tatar Türkleri üzerindeki insan hakları ihlalleri,baskı ve sindirme politikaları ilk günkü gibi şiddetle devam etmektedir.

Her türlü Uluslararası hukuk,anlaşma ve kurallarını yok sayarak Kırım’ı Donbas ve Lugansı işgal eden, Putin ve emrinde ki silahlı zorbalar, Kırım’da ki işbirlikçileri ile birlikte bu 6 yıl içinde işgali meşrulaştırmak ve kabul ettirmek için, en aşağılık yöntemleri uygulamışlar ve uygulamaya da devam etmektedirler.

İşgalciler, hür dünya ile birlikte işgali tanımayan ve meşrulaştırılmaması için mücadele eden Kırım Tatar Milli Meclisini feshettikleri yetmiyor gibi, Kırım’da yaşayan halkımıza yaptıkları baskılara hergün bir yenisini eklemekte ve yeni yöntemler uygulamaktadırlar.

Kırım Tatarlarının meşru organlarını ve Liderlerini Kırım Tatar basınını etkisizleştirmek için, her yolu deneyen işgalci yönetim, Kırım Tatar Türklerine işten çıkartmalarla ev-cami ve medrese baskınlarıyla, adam kaçırmalarla, Kırım’ da silahlı Rus paramiliter güçler tarafından kaçırılan ve bir daha kendilerinden haber alınamayan insan sayısı 40 ı geçti. Adil yargılanma haklarını ihlal ederek, işgali kınayanlara yaptırımlar uygulayarak ,Rusya vatandaşlığına

 

 

 

 

 

 

geçmeyenleri Kırım’dan çıkartma planlarını yürürlüğe koyarak, kitap yasakları ve eğitimi Ruslaştırarak, ana dilde eğitim alınmasınıda engelleyerek, asimilasyon politikası uygulamaktadır.

Kırım Tatarlarının yapacakları, toplumsal organizasyonları engellemektedirler. Rusların her türlü kutlama gösteri ve faaliyetlerine hiç bir yasaklama getirilmezken Kırım Türklerini 18 Mayıs Matem Mitinglerini ve sürgünü anmalarına dahi izin vermemektedirler.

Bu baskılarla Kırım Tatar Türkleri, 18 Mayıs 1944 sürgününden 45 yıl sonra, dönebildikleri vatanlarından tekrar göçe zorlanmaktadırlar.

Kırım Tatar Milli Hareketinin kurucusu,hak ve özgürlüklerin yılmaz savunucusu halkımızın Milli Lideri Mustafa Abdülcemil KIRIMOĞLU, Kırım Tatar Milli Meclis Başkanı Refat ÇUBAROV ve diğer Kırım Tatar Aktivistlerinin Kırım’a giriş yasakları hala devam etmektedir.

Dünyanın barışı ve huzuru için, tüm dünya birleşerek bu gözü dönmüş canavarı durdurmanın yolunu bir an önce bulmalıdır.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğünden ve Kırım’da Ukrayna’lılar ile birlikte, barış ve huzur içinde yaşamaktan yana olan Milli Liderimiz ve Halkımızın istekleri doğrultusunda ve  İstanbul Kırım Türkleri Kültür ve yardımlaşma Derneği olarak, Kırım’da yaşanan bu olayları büyük bir kaygı ile izlemekte ve şiddetle kınamaktayız.

Yaşadığımız kök saldığımız Türkiyemizin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ a Kırım Tatar Türklerine verdiği destek için minnettarız.

Unutulmayacak bir gerçek vardır, o da Kırım, Kırım Tatar Türkleri’ nin ebedi vatanıdır.

Stalin ruhlu Putin ve onun Kırım’da ki soytarıları ile ağızlarından salyalar akan hain iş birlikçileri, iyi bilmeliler ki, küllerinden defalarca doğan Kırım Tatar halkı,Antlı Şehidimiz Numan Çelebicihan’ın açtığı nurlu yoldan ve Liderimiz Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun yanında ve emrinde olacağımızı kamu oyuna bir kez daha duyuruyoruz.

Celal İÇTEN

Kırım Türkleri

Kültür Ve Yardımlaşma Derneği

İstanbul Şubesi Başkanı