27 ARALIK 2019 CUMA KONFERANSI

İstanbul Kırım Derneğinde ” İsmail Gaspıralı ailesinin izinden  ” Konulu Konferans

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği İstanbul Şubesinin 27.12.2019 tarihli Cuma Konferansında  ”Gülnara Seitvanieva   “   ” İsmail Gaspıralı ailesinin izinden  ” konulu konferans verecektir. Saat 19.30’da dernek toplantı salonunda yapılacak toplantının ardından  ikram Ayhan İçten tarafından yapılacaktır.

Gülnara Seitvanieva kimdir ?

1990 tarihinde Nizami adına Taşkent Pedagoji Enstitütüsü, filoloji fakültesini, Kırım Tatar dili ve edebiyatı bölümünü kazandım. 1991. senesi Frunze adına Simferopol Devlet Üniversitesine devredilmiştim. 1995. senede onu yüksek onur derecesiyle bitirerek , fılolog ünvanını aldım. Kırım tatar Dili ve edebiyatı, Rus Dili ve edebiyatı öğretmeni oldum. Yine o tarihte, 1995. senesi Kırım Tatar edebiyatı bölümünde asistan olarak işe başladım. 1996-1999. tarihlerde yüksek lisansta okudum. Araştırma konusu olarak da ‘’A.S. Ayvazovun edebi ve sanatsal mirası’’ konusunu seçtim. Bilimsel koordinatörüm prof. Kerimov İ.A. Bir dizi bilimsel makaleler yayınlandı. Ayrıca, ‘’Kırım tatar edebiyatın tarihi. XIX. Yüzyılın sonu-XX. Yüzyılın başı’’dersleri için ‘’Öğrencilere, bağımsız çalışmaları için ödev ve sorular’’ adlı el kitabı, Kırım Tatar milli okullar, ve öğretim dili Kırımtatarca olan okullar için e-ders kitapları y Gulnara Seitvanieva Kimdir ?

ayınlandı. Aynı zamanda,‘’Kırım’ın tarihinde edebiyat sayfaları’’ adlı bilimsel araştırma seminerin koordinatörlüğünü yapmaktayım. Disiplinler: • ‘’Kırım tatar edebiyatın tarihi. XIX. Yüzyılın sonu-XX. Yüzyılın başı’’ • ‘’Kırım Tatar edebiyatın öğretim yöntemleri’’ • Uzmanlaşma disiplinleri (edebi eleştiri): ‘’ Ulusal Tiyatro ve dramanın tarihçesi’’ • Uzmanlaşma disiplinleri (edebi eleştiri): ‘’ Belâgat’’ Bilimsel ilgi alanları: • Kırım Tatar gazeteciliği. Yüzyılın sonu-XX. Yüzyılın başı. • Türk dilleri ve Türk edebiyatı boyunca terminoloji sorunları.  

 

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği İstanbul Şubesi
Molla Gürani Mah. Akkoyunlu Sok. No.52 Çapa – İstanbul
Tel.: 0212 534 92 31
Belgegeçer: 0212 635 2611
web: 
kirimdernegiistanbul.org
e-mail: info@kirimdernegiistanbul.org