“Ukrayna, Kırım Tatarlarının sorunlarını çözmek zorunda”

“Ukrayna, Kırım Tatarlarının sorunlarını çözmek zorunda”

İstanbul Kırım Türkleri Derneği Başkanı ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DKTK) İcra Komitesi Üyesi Celal İçten “Ukrayna hükümeti, vatandaşı olan Kırım Tatarlarının sorunlarını çözmek için gayret sarf etmelidir” dedi.

17 Ocak’ta Ukrayna’nın Geniçesk Bölgesinde gerçekleştirilen 3. DKTK İdare Şurasında Maarif konusunun çözümü hakkında söz alan Celal İçten: “40 milyon nüfuslu Ukrayna kendi vatandaşlarının eğitimleri için nasıl çözümler üretiyorsa, vatandaşı olan 300 bin Kırım Tatarının da eğitim sorununu çözmek zorundadır. Kısa vade de en etkili çözüm bu yöndedir. Hükümete bu yönde taleplerimizi iletmek Ukrayna vatandaşı olarak en doğal hakkımızdır. Ülke genelinde mevcut olan okullarda Kırım Tatar Kültürüne ve müfredatına uygun eğitim veren sınıflar ve okullar açılabilir. Bu doğrultuda siyasi kararlılık gösterilmesi kısa vadede en pratik çözümdür” teklifinde bulundu.

Celal İçten konuşmasına şöyle devam etti: “Bizler Ukraynalılar ile birlikte yaşamak istiyoruz. Ukrayna 300 bin Kırım Tatar Türkü’nün hakkını ne kadar savunuyor, daha rahat hareket etmemiz için bunu bilmemiz lazım” diyerek sözlerine son verdi.