BU HAFTA CUMA KONFERANSI

İstanbul Kırım Derneğinde Kırım’da Dini Fundamantalizm ve Etnik Barış
İSTANBUL (QHA) – Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği İstanbul Şubesi tarafından düzenlenen geleneksel Cuma Konferanslarında bu hafta Prof.Dr.Mehmet Dalkılıç Kırım’da Dini Fundamantalizm ve Etnik Barış konulu konuşma yapacak.
06 Nisan 2012 Cuma günü saat 19.30′da dernek toplantı salonunda yapılacak konferansın ardından verilecek ikramın sahipliğini Şefik İçten yapıcaktır.

Mehmet Dalkılıç Kimdir ?
Mehmet DALKILIÇ, 1961 yılında Osmaniye’de doğdu. Orta ve Lise eğitimini Adana’da tamamladı. 1980 yılında girdiği Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden 1985’te mezun oldu ve aynı üniversitede Yüksek lisansa başladı. 1987-1992 yılları arasında Milli Eğitim Bakanlığına bağlı çeşitli okullarda görev yaptı. “İ’tikâdî İnanç Mezhepleri Açısından Takiyye” adlı tezle 1992 yılında Yüksek Lisansını bitirerek, doktoraya başladı. 1994 yılında Ankara’da Milli Eğitim Bakanlığı’nın düzenlemiş olduğu hizmet içi dil eğitim kurslarına katıldı. Çeşitli tarihlerde Milli Eğitim Bakanlığı ödülünü kazandı. 1996 yılında Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’ne Araştırma Görevlisi olarak atandı. Aynı yıl Milli Eğitim Bakanlığı tarafından araştırma inceleme yapmak amacıyla Mısır’a gönderildi. Bir yıl süreyle Kahire Üniversitesi’nde araştırma ve incelemelerde bulunarak dersleri takip etti. “İslâm Mezheplerinde Ruh” konulu tezle 2002 yılında doktor unvanını aldı ve İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalına uzman olarak atandı. 2006 yılında “İbn Hazm’a Göre İslam Mezhepleri” adlı çalışmasıyla doçent oldu. Çeşitli idari görevlerde bulundu. İslam Mezhepleri Tarihi Ana Bilim Dalı Başkanlığının yanında İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dergisi yazı işleri müdürlüğü görevini de yürüttü. İç ve dış kaynaklı ulusal ve uluslararası TÜBİTAK projesi tamamladı. Bulgaristan Bilimler Akademisi (BAS) ve Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) arasındaki ikili anlaşma gereği Religious Fundamentalism and Ethnical Peace adlı bir proje yürütmektedir. 2011 yılında İmamet-Siyaset İlişkisi ve Şiilik Eleştirisi (İbn Hazm Örneği) adlı bir çalışması yayınlanmıştır. İslam Mezhepleri ile ilgili çeşitli konularda yayımlanmış birçok makalesi bulunan Mehmet Dalkılıç, İstanbul Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Birimi’nin desteği ile ulusal ve uluslararası bir çok sempozyum veya konferansa katılmıştır. ERASMUS çerçevesinde ders vermek üzere Çek Cumhuriyeti Pardubice Üniversitesi’nde bulundu. 2011 yılında Tavrical National University, (Tavriya Milli Üniversitesi) Qırımtatar Dili ve Edebiyatı Fakültesi tarafından araştırmalar yapmak ve ikili bilimsel çalışmalar gerçekleştirmek üzere Ukrayna’ya davet edildi. İngilizce ve Arapça bilen Mehmet DALKILIÇ halen İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Mezhepleri Tarihi Anabilim Dalı Başkanlığı görevini yürütmektedir. Evli ve üç çocuk babasıdır.
KIRIM TÜRKLERİ KÜLTÜR VE YARD.DERNEĞİ
MOLLA GÜRANİ MAH.AKKOYUNLU SOK.NO.52 ÇAPA İSTANBUL
0212 534 92 31