DR.HAKAN YILDIZ’IN ” 18.Y.Y.BAŞLARINDA KIRIM HANLIĞI ”KONULU KONFERANSINA DAVETLİSİNİZ !

DR.HAKAN YILDIZ’IN ” 18.Y.Y.BAŞLARINDA KIRIM HANLIĞI ”KONULU KONFERANSINA DAVETLİSİNİZ !

images

İstanbul Kırım Derneğinde “18 YY. Başlarında Rus Yayılmacılığı Karşısında Kırım Hanlığı ve Osmanlı İmparatorluğu”

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği İstanbul Şubesi tarafından düzenlenen geleneksel Cuma Konferansında Dr.Hakan YILDIZ 18 YY. Başlarında Rus Yayılmacılığı Karşısında Kırım Hanlığı ve Osmanlı İmparatorluğu konulu konferans verecek. 25.03.2016 Cuma günü saat 19.30’da dernek toplantı salonunda yapılacak toplantının ardından merhum Nurettin Mahir ALTUĞ anısına ikram yapılacaktır.

 

Dr. Hakan Yıldız

1965 yılında Ankara’da doğdu. Lisans öğrenimini Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Genel Türk Tarihi Kürsüsü’nde tamamladı.

1988 yılında TRT’nin sınavlarını kazanarak İstanbul Televizyonu’nda göreve başladı. Mesleğindeki üstün performansı nedeniyle 1993 yılında Personel Başarı Ödülü aldı. Ayrıca birçok kez teşekkür yazılarıyla ödüllendirildi.

Yüksek lisans eğitimini, Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı’nda yaptı. 2001 yılında ise aynı enstitüde doktora öğrenimini tamamlayarak, 1711 Prut Seferi’nin Lojistik Faaliyetleri adlı teziyle doktor unvanını aldı.

Bu tarihten itibaren, Osmanlı tarihi alanında yaptığı araştırmalarını yayınlamaya başladı. 2006 yılında Haydi Osmanlı Sefere!, 2008 yılında Prut Seferi’ni Beyanımdır (2.baskı) adlı kitapları yayımlandı. Ayrıca araştırmalarıyla ilgili olarak; kitap ve dergilerde makaleleri yayımlandı, gazete ve dergilere yazılar yazdı, TRT ve özel televizyonlarda konuşmalar yaptı.

Uzmanlık alanı olan Osmanlı sefer lojistiği konusunda; TC Dış Ticaret Müsteşarlığı, Bakü Devlet İktisat Üniversitesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi ve diğer yerlerde düzenlenen konferans, seminer, sempozyumlara katıldı ve tebliğler sundu.

TRT 2’de yayınlanan Usta Çırak adlı belgeselin (2004), TRT için çekilen Burası Osmanlı ve TRT 1’de yayınlanan Bir Zamanlar Osmanlı – Kıyam adlı tarihi televizyon dizisinin (2011-2012) ve TRT Okul Kanalı’nda yayınlanan Ayrıntılar Tarihi adlı programın danışmanlığını yaptı (2013). Geleneksel Türk okçuluğu ve hat sanatıyla da ilgilenen Hakan Yıldız hâlen, TV projelerine tarih danışmanlığı yanında yeni kitabı üzerinde çalışmakta ve araştırmalarına devam etmektedir.

 

 

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği İstanbul Şubesi
Molla Gürani Mah. Akkoyunlu Sok. No: 52 34093 Çapa Fatih İstanbul
Tel: 0212 534 9231 Belgegeçer: 0212 635 2611
web: http://istanbulkirim.org

e-mail: info@istanbulkirim.org