İkinci Dünya Savaşı gazisi, Sivastopol Müdafaası iştirakçisi, Kırım Tatar sürgünü tanıklarından Kırım Tatarı Hatice İslâmova, Akmescit’te 9 Aralık’ta, 97 yaşında vefat etti.

İkinci Dünya Savaşı gazisi, Sivastopol Müdafaası iştirakçisi, Kırım Tatar sürgünü tanıklarından Kırım Tatarı Hatice İslâmova, Akmescit’te 9 Aralık’ta, 97 yaşında vefat etti.


Hatice İslâmova 13 Aralık 1919 yılında Akmescit’te doğdu. Çocuklu ve gençliği Akmescit’te geçen İslâmova, 13 Numaralı okulun 7. sınıfını tamamlamasının ardından Kerç’e taşındı ve Bahçesaray’daki bulunan Tıp Fakültesi’ne girdi. 1940 yılında Hatice İslamova, 201 numaralı tersanenin kuzey havuzunda bulunan sağlık merkezinde görev yapmak üzere Sivastopol’e gönderildi.
1941 yılında Sivastopol Müdafaası’nın ilk günlerinden başlayarak, Karadeniz Filosu’nun deniz piyade birliğinde tıbbi teğmen rütbesinde savaştı. Sivastopol’ün 250 günlük müdafaası sırasında yaralı askerlere yardım etti.
19 Mayıs 1944 tarihinde Hatice İslâmova, tüm başarılarına rağmen diğer tüm Kırım Tatarları gibi Kırım’dan sürgün edildi. Sonraki 40 yıl boyunca Özbekistan’ın Semerkant şehrinde sağlık görevlisi-ebe olarak çalışan Hatice İslâmova, 1989 yılında önce Sivastopol olmak üzere Kırım’a döndü. 1993 yılından beri Akmescit’te ikamet ediyordu.
Hatice İslâmova, Mihail Baysak’ın “O Günlerin Şanı Susmaz” ve “Deniz Erleri Karada Yürüyor” isimli eserlerinin kahramanı oldu. Cesareti için İkinci Dünya Savaşı 2. Derece nişanı ve Bogdan Hmelnitskiy nişanı, “Cesaret”, “Sivastopol Müdafaası”, Daşa Sivastopolskaya’nın 150. Doğum Yıldönümü madalyalarıyla ödüllendirildi.

Hatice İslamova’nın hayatı ve fedakarlığı, bir yandan İkinci Dünya Savaşı’nda savaşan, diğer yandan ise gerekçesiz şekilde ihanetle suçlanan ve korkunç 18 Mayıs 1944 sürgününe uğrayan Kırım Tatar halkının 20. yüzyılda şanlı ve bununla birlikte trajik hikayelerinden biridir.