KIRIM TÜRKLERİ KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ, UÇUŞ AMBARGOSUNU DELENLER İÇİN TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN ULAŞTIRMA BAKANINA EKTEKİ YAZIYI GÖNDERMİŞTİR.

KIRIM TÜRKLERİ KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ, UÇUŞ AMBARGOSUNU DELENLER İÇİN TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN ULAŞTIRMA BAKANINA EKTEKİ YAZIYI GÖNDERMİŞTİR.

"KIRIM TÜRKLERİ KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ, UÇUŞ AMBARGOSUNU DELENLER İÇİN TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN ULAŞTIRMA BAKANINA EKTEKİ YAZIYI GÖNDERMİŞTİR. AYNI METİN CUMHURBAŞKANINA, BAŞBAKANA VE DIŞ İŞLERİ BAKANINA DA GÖNDERİLMİŞ, BU KONUDA NE KADAR HASSAS OLDUĞUMUZ BELİRTİLMİŞTİR Celal İÇTEN Dernek Başkanı " SAYI : 331 TARİH : 05.08.2014 KONU : Rusya'ya yaptırımlar Sayın Lütfi ELVAN T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Kırım'daki Rus azınlığın resmi kurumları işgali ve ardından Rusya'nın Ukrayna toprağı olan Kırım'ı işgal etmesinin akabinde 16 Mart 2014'de yapılan kanundışı ve şaibeli referandum ile Kırım, uluslararası hukuk çiğnenerek Rusya'ya ilhak edilmiştir.18mayıs 1944'de tüm Kırım Tatarları Stalin tarafından topraklarından koparılarak Orta Asya'ya sürülmüştür. Sovyetler Birliği'nin dağılması sonucu Kırım Tatarlarının büyük bir bölümü tekrar ata topraklarına dönmelerine rağmen Rusya'nın Kırım'ı ilhakı ile tekrar mağdur duruma düşmüşlerdir. Diaspora Tatarları olarak Kırım'daki soydaşlarımızın durumu bizleri endişelendirmektedir. Rusya'nın Kırım'ı kanunsuz şekilde ilhak etmesi üzerine Avrupa Birliği, NATO ve Birleşmiş Milletler gibi uluslararası kurumlar tarafından çeşitli yaptırım ve yasaklar uygulamaya konulmuştur.Bunlardan birisi de Kırım'a yapılan uçak ve gemi seferlerinin yasaklanmasıdır.Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü ICAO ve Avrupa Seyrüsefer Güvenlik Örgütü Eurocontrol'un yasaklamalarına rağmen bazı hava yolu şirketlerinin yakın zamanda Kırım'a Türkiye'den sefer düzenleyeceği duyumları almaktayız. Kırım'daki Tatarların geleceğini tehlikeye düşürecek konularda büyük çoğunluğu Türkiye'de yaşayan Kırım Tatar Diasporası'nın da harekete geçmesi elzemdir.Uluslararası kurumlar gibi bu kurumlarda yer alan Anavatanımız Türkiye'nin de bu yaptırımlara uyacağını ve kanunsuz uygulamalara izin vermeyeceği ümidini taşıyoruz. Bilgi ve ilginize arz ederiz. Celal İÇTEN Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği İstanbul Şubesi Başkanı