Kırım’daki insan hakları ihlallerine ilişkin basın bildirisi

10.12.2015

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği
İstanbul Şubesinin
10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü Dolayısıyla
Kırım’daki İnsan Hakları İhlallerine İlişkin
Basın Bildirisi

Rusya Federasyonu, Şubat 2014’te Ukrayna’ya bağlı Kırım yarımadasında tüm uluslararası teamüllere aykırı,  haksızca işgale başlamasından bu yana tüm temel insan haklarını ihlal etmeye devam ediyor.

1944 yılında, o zamanın adıyla,  Sovyetler Birliği olan Rusya tarafından soykırıma uğratılan Kırım Tatar Türkleri, medeni dünyanın tanımadığı Kırım’ın işgaline yarımadanın köklü halkı olarak karşı çıktığından dolayı,  Sovyet dönemini aratmayacak, vahşi yöntemlerle takibata uğramaktadır.

Rus güvenlik güçleri tatbikat adı altında Kırım Tatar Türklerinin yoğun yaşadığı yerleşim yerlerini makineli tüfeklerle abluka altına alıyor. Kırım Tatarlarının evlerine mahkeme kararı olmadan baskınlar yapılıyor, hiçbir gerekçe sunulmadan parmak izleri alınıyor. Bireysel özgürlükleri ve aile konutlarının dokunulmazlığı ihlal edilerek Kırım Türkleri üzerinde sistematik şekilde psikolojik baskılar uygulanıyor.

İşgalden sonra toplanma özgürlüğü ortadan kaldırılmıştır. Anıtlara çiçek koyan kişiler bile aşırıcılık yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınabilmektedir. Siyasi tutuklular işkence yoluyla sorgulanıyor, emniyet müdürlüklerinde insanlar pencerelerden atılıyor.

Reşat Ametov, kaçırılıp, vahşice gözleri oyulup,  işkence edilerek öldürülmüştür.   Suçu,  Rusya işgalini iki çocuğu ile birlikte en doğal insan hakları çerçevesinde protesto etmekti.

Bir çok Kırım Tatarı ve Kırım’da yaşayan Ukrain kayıptır. Kaçırılanlardan bazıları ölü olarak bulunmuştur. 11 kişiden hala haber alınamamaktadır.

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz, Rus işgali ortaya çıkmadan önce yapılan gösterinin düzenleyicilerinden birisi olmakla suçlanarak 15 yıl ağır hapis cezasına çarptırılmak istenmektedir.

Ahtem Çigöz,  Ali Asanov ve Mustafa Değirmenci başta olmak üzere Kırım’ın işgaline karşı halkın sesini demokratik şekilde duyurmaya çalışan bir insanlar tutuklanmışlardır.

Kırım Tatarlarının lideri Mustafa A. Kırımoğlu’nun oğlu Kayser, diktatör Putin’in esiri olarak Rusya Federasyonu hapishanelerinde ağır şartlarda tutulmaktadır.

Kırım Tatarlarının lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, İsmet Yüksel ve Sinaver Kadirov’un Vatanları Kırım’a girmesine yasak koyulmuş, bir çok Kırım Tatarı yapılan baskılar neticesinde ve tutuklanma korkusu ile vatanlarını terk etmek zorunda bırakılmıştır.

Yarımadada ırkçılık ve İslâm düşmanlığı körüklenmeye çalışılmaktadır. İşgalden bu yana 3 cami kundaklanmış, sadece 2015 yılı içinde camilerde 6 soygun gerçekleşmiştir.

Kırım’da faaliyet gösteren ve insan hakları ihlallerini duyuran basın organlarının faaliyetleri yasaklanmış,  bu yayınları yapan kimseler aşırıcılıkla suçlanarak takibata uğramaktadır.

Türkiye sınırlarını fütursuzca ihlal eden Rus savaş uçağının, kahraman Türk pilotları tarafından düşürülmesinden sonra, diktatör Putin’in Türkiye Cumhuriyetine baktığı sahte maske düşmüş, gerçek yüzünü bir kez daha tüm dünyaya göstermiştir. İşgali tanımayan,  ancak, Kırım işgalinden dolayı tüm dünyanın uyguladığı yaptırımlara katılmadığı haldeTürkiye Cumhuriyeti’nden ve yıllarca Rusya’da yaşayan,  yatırım yapan Türk işadamlarından ve diğer Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından  uçak düşürülme bahanesi ile intikam almaya çalışmaktadır.

Türkiye’de yaşamakta olan Kırım Tatar Türkleri olarak, tüm tarih boyunca yayılmacı politikası izleyen,  günümüzde de aynı politikasına devam eden, dünya barışına en büyük tehdit oluşturan  Rusya’nın,  haksız, kanunsuz, zorbaca işgal ettiği Vatanımız Kırım’ı  derhal terk etmesini, Ukrayna yönetimi altında Kırım’da mevcut olan demokratik hakların tekrar tesis edilmesini, işgalden bu yana işlenen cinayet,  insan kaçırma, ve tüm insan hakları ihlallerinin uluslararası komisyonlar tarafından araştırarak tespit edilmesini ve Putin’in uluslararası mahkemelerde yargılanarak cezalandırılmasını istiyoruz.

Kırım Türkleri
Kültür ve Yardımlaşma Derneği
İstanbul Şubesi Başkanı
Celal İÇTEN