Müstecib Ülküsal, vefatının 20. yılında kabri başında anıldı

Müstecib Ülküsal, vefatının 20. yılında kabri başında anıldı

Emel Dergisi ve Emel Kırım Vakfı kurucusu, ömrünü Kırım Davasına adayan, muhacerette yürüten Kırım İstiklal Mücadelesinin unutulmaz yolbaşçısı Müstecib Ülküsal vefatının 20. yılında kabri başında anıldı.

Çengelköy mezarlığında yapılan ve Emel Kırım Vakfı Başkanı Zafer Karatay, İstanbul Kırım Derneği Başkanı Celal İçten, Emel Vakfı ve İstanbul Kırım Derneği üyeleri Emel Uygur, Cevdet ve Ülker Tahiroğlu, Zekeriya Başarslan, Bülent Tanatar, Emre ve Seher Türedi, Özgür Karahan, Mustafa Özgiray, Lütfü Başaran, Celal Şahin, Kürşat Altay ve Tansılu Altay’ın da katıldığı anma töreninde Erşahin Ayhün ve Cafer Sadık Özlevent Hoca birer dua okudu.

Anma töreninde bulunanlar içlerinden gelen kısa cümlelerle Ülküsal’ı andılar. Kırım Türkleri Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Celâl İçten, yaptığı konuşmada Emel Dergisinin 5 yıldır çıkmadığını ve çok üzüldüğünü belirterek, üzerine düşen ne varsa yapmaya hazır olduğunu söyledi.

Emel Uygur dua bitiminde lokma ikram etti. Cevdet ve Ülker Tahiroğlu çiftinin mezarlığın bakımını yaparak üzerine tarak tamga şeklinde menekşeler dikmesi herkesin takdirini topladı.

1899 yılında Dobruca’nın Azaplar köyünde doğan Ülküsal, 10 Ocak 1996 günü İstanbul’da vefat etmişti.
Müstecib Ülküsal’ın geniş biyografisi için tıklayınız.