Rusya’nın insan hakları ihlallerini protesto ettik

Rusya’nın insan hakları ihlallerini protesto ettik

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği İstanbul Şubesi 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosluğu önünde okunan basın bildirisiyle Kırım’daki insan hakları ihlallerini protesto etti.

IMG_9502

İstanbul Kırım Derneğinin düzenlediği gösteriye Kırım Türkleri Derneğinin Çatalca, Tekirdağ, Edirne, Gebze, Düzce, Yalova Subaşı ve Bursa şubelerinin yanı sıra İstanbul Ülkü Ocakları, Türk Ocakları ve Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı da destek verdi. 10 Aralık günü akşam saatlerinde Galatasaray Lisesi önünde toplanan grup İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsololsuğu’na doğru yürüdü. “Dün Stalin, Bugün Putin”, “Faşist Rusya Kırım’dan Defol”, “Kırım Türktür Türk Kalacak”, “Katil Putin Hesap Verecek”, “Vatan, Millet, Meclis, Kırım” sloganlarını atan grup başkonsolosluk önüne vardığında polis kordonuyla karşılaştı. Geniş güvenlik önlemleri alan emniyet organları göstericilerin konsolosluk girişine yaklaşmasına izin vermedi.

İstiklal Marşı, Kırım Tatar milli marşı Ant Etkenmen’in okunmasının ardından 1944 Kırım Soykırımı şehitleri ve Türk dünyasının tüm şehitleri için dua okundu.

Duanın ardından Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Celal İçten, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü Dolayısıyla Kırım’daki İnsan Hakları İhlallerine İlişkin Basın Bildirisi’ni okudu.

Soydaşları için endişe duyan Türkiye’deki Kırım Tatar Türkleri, Rusya’nın Kırım’ı derhal terk etmesini, Ukrayna yönetimi altında Kırım’da mevcut olan demokratik hakların tekrar tesis edilmesini, işgalden bu yana işlenen cinayet, insan kaçırma, ve tüm insan hakları ihlallerinin uluslararası komisyonlar tarafından araştırarak tespit edilmesini ve Putin’in uluslararası mahkemelerde yargılanarak cezalandırılmasını istedi.

Başkan Celâl İçten’in okuduğu basın bildirisinin tamamı için tıklayınız:

Kırım’daki insan hakları ihlallerine ilişkin basın bildirisi

Bildirinin okunmasının ardından İstanbul Kırım Türkleri Derneği adına Rusya Başkonsolosluğuna komşu binanın önüne siyah çelenk bırakıldı. Grup olaysız şekilde dağıldı.

Basın açıklamasının videoları için tıklayınız:

Rus Konsolosluğu önünde basın açıklamasını izle