TEKİRDAĞ KIRIM TÜRKLERİ DERNEK BAŞKANINDAN KIRIM MÜFTÜLÜĞÜ İLE İLG.DEĞERLENDİRME !

Tekirdağ Kırım Türkleri Dernek Başkanı Fatih Erge seçilmiş Kırım Müftülüğü ile alakalı bir değerlendirmede bulundu.

Erge yaptığı yazılı basın açıklamasında: Ukrayna´nın başkenti Kiev´de Ukrayna Müslümanları Kongresinde Kırım Müftülüğü kurularak müftülük seçimi yapılmıştır. Bu seçimde Ayder Rustemov Kırım Tatar Türklerinin yeni seçilmiş müftüsü olmuştur.

Bu ilandan sonra, bir takım basın yayın organlarında ve sosyal medyada bu seçimi kınar vaziyette haberler ve yorumlar gözlerden kaçmamıştır. Rus İşgalinden sonra görevine devam eden ve Rusya ile beraber hareket eden Hacı Emirali Ablayev neredeyse bir kurtarıcı edasıyla lanse edilmeye çalışılmaktadır. Kaygıyla takip ettiğimiz bu durum oldukça vahimdir. Şayet Kırım´da seçilmiş müftü vardır demek, aynı zaman da işgalden sonra Rusya´nın yaptığı şaibeli referandumu tanımak demektir. Kırım´daki Müftü Kırım Tatarlarının haklarını savunuyor demek; Rusya, Tatarların haklarını savunuyor demekle eş değerdir… Böyle bir yaklaşım, böyle bir düşünce Kırım Tatar Türklerinin akıllarıyla alay etmekten öte bir şey değildir.

Kırım´daki seçilmiş müftünün hür iradesi işgalden sonra “dipçik iradesine” dönüşmüştür.  Bilinmelidir ki Kırım´da kritik kurumlarda ki yaşam hakkı sadece “Rus sevici” olmakla mümkündür.  Hele Müslüman ahaliyi birinci dereceden ilgilendiren müftülük gibi önemli bir birimin bağımsız olması ve Kırım Tatar Türklerinin lehine karar vermesi düşüncesi bile en hafif tabirle basiretsizliktir.

Son BM tavsiye kararlarındaki gibi Kırım, Ukrayna toprağıdır ve Rusya işgalcidir üst başlığı altında Ukrayna ve Kırım lehine sonuçlanmış tavsiye kararlarının bizlere Ukrayna ile hareket etmemiz gerektiğini gösteren aynı zamanda bir yol haritasıdır.

Milli Liderimiz Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu´nun inisiyatifi ve kontrolünde yürütülen politikalara ve tasarruflara itiraz etmemiz mümkün değildir. Bunun aksi yapılan hamle ve uygulamalar Milli Liderimizin Kırım Tatar Türklerinin üzerine etkisini zayıflatmak, itibarsızlaştırmak üzerine bina edilmiştir. Lidersiz bir Kırım Tatar halkı hayal eden bazı düşünceler elbette emellerine ulaşamayacaklardır. Mustafa Aga´mızın sesi semizdir, haricinde ki tüm sesler dış sestir.

Bu düşüncelerle seçilmiş Kırım Müftüsü Ayder Rüstemov´aya Tekirdağ Kırım Türkleri Dernek Başkanı ve yönetim kurulum adına başarılar dilerim.

 /resimler/2016-11/20/2016576108146.jpg

Merkezi Kırım´da bulunan Kırım Müslümanları Dini İdaresi Eğitim Geliştirme Merkezi resmi sitesinden Müftü atamasıyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadeler yer almakta: (İşaretli alanın tercümesi)

“Ukrayna´da seçilen müftü hakkındaki beyannamesi Kırım Müslümanları Dini İdaresinin Eğitim Geliştirme Merkezi Kırım´da tek meşru ve meşru seçilmiş Müftüsü Emirali Ablaev olduğunu beyan etti. Kırım´ın müftüsü, 5 yılda bir Kurultayda Kırım Müslümanları tarafından seçilmektedir. Kırım´daki Müslümanların tüm önemli sorunları, Dini idarenin faaliyetlerinin Kırım Müslümanları Dini İdaresinin tarafından kararlarını vermekteler. Kırım´ın dışında yaşayan ve Kırım´ın dini yaşantısıyla ilgilisi olmayan birini seçmekle Kurultayının şartlarına karşı aykırıdır. Üstelik bu hareketler Kırım Tatar Milletine ve Kırım Müslümanlara karşı büyük bir saygısızlıktır. Bu kararı ancak Vatanında yaşayan halk verebilir.”

NOT: Yapılan bu resmi açıklamanın “Dipçik iradesi”yle yapıldığı aşikârdır. Halk iradesinden kasıt nedir? İşgal ve referandum halk iradesine dayanarak mı yapılmıştır? Rusya işgalini eleştiren, en demokratik hakkı olan lobicilik faaliyetlerinde bulunup hapislere atılan Kırım Tatarları da mı halk iradesiyle susturulmuş ve hapislere atılmıştır?  Tekrarlıyorum Kırım´da kritik kurumlarda ki yaşam hakkı sadece “Rus sevici”lere tanınmaktadır.   Bunun harici düşünceye sahip olan hareket liderleri ya hapislerde yatmaktalar, ya da Kırım´a girişleri yasaklanmıştır. En kötüsü ise Kırım Yarımadası içinde aktif siyaset yapan onlarca gencimizin kaçırılması ile başlayan faili meçhuller zinciridir.   

 2019200954764