İSTANBUL (QHA) -24 Şubat tarihinde İstanbul’da Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen ve  Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği İstanbul Şubesi tarafından organize edilen “Kurultay ve Numan Çelebicihan’ın Şehadeti Uluslararası Sempozyumu”na yoğun ilgi gösterildi. Katılımcılara dernek tarafından hatıra amacıyla plaketler verildi.

23 Şubat’ta başlayan etkinliğe Kırım Derneği İstanbul Şubesi’nin daveti üzerine çok sayıda dernek ile sivil toplum kuruluşu katıldı.  Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) üyelerinden Bekir Mamut’un, Şevket Kaybulla’nın ve Kırım Haber Ajansı (QHA) ve Hayat Radyosu Müdürü, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) üyesi Gayana Yüksel’in katıldığı etkinliğe, Aksaray Çatalca, Yalova, İzmit, Bursa, Tekirdağ ve Afyonkarahisar başta olmak üzere pek çok Kırım derneğinden iştirak söz konusuydu. Alanlarında tanınan Kırımlı iş adamları da Çelebicihan ve Kurultay anısına yapılan sempozyuma katıldı.

Etkinlikte Milli Devlet Milli Kurultay Oturumu-I, Milli Devlet Milli Kurultay Oturumu-II ve Kırım Türklerinin Vatan Mücadelesi adlı oturumlar düzenlendi. Burada tarihi ve aktüel hayli önemli meseleler masaya yatırıldı. KTMM üyesi Doç. Dr. Gayana Yüksel tarafından Kırım Tatar milli parlamentosunun ilk toplantısına ait yeni bilgiler açıklandı. Daha önce herhangi bir araştırmaya konu olmayan ve arşivlerden çıkarılan Kırım Tatar Milli Kurultayı’nın protokol belgesi, muhasebe le ilgili evrak ve toplantı protokolleri gösterdi.

Ayrıca İsmail Gaspıralı torunu olan Gülnara Seitvaneiva, Gaspıralı’nın aile ağacının fertleri hakkında bilgiler verdi. İstanbul’da mezarları bulunan Şefika Gaspıralı ve diğer aile fertlerinin hayli kötü vaziyetteki mezarlarının fotoğraflarını gösterince İstanbul Kırım Derneği Başkanı Celal İçten, Seitvaneiva’nın konuştuğu oturum esnasında söz alarak en yakın zamanda mezarlara bakılacağına dair söz verdi.

 

Konuşmaların ardından (oturumların bitiminde) tıpkı diğer oturumlarda olduğu gibi konuşmacılara İstanbul Kırım Derneği’nce plaketler verildi. Plaketler hayli anlamlıydı zira Kurultay’ın 100. yıl dönümüne ithafen Ukrayna’da basılan hatıra paraların cam muhafaza içinde sunulan hallerini ihtiva ediyorlardı.

Saat 20.00’de gerçekleşen kapanış oturumunda yapılan değerlendirmelerin ve deklarasyonun okunmasının ardından etkinlik sona erdi. İşgal altındaki Kırım’ın ve Rus baskısına hala hedef olan Kırım Tatarlarının sık sık konuşulduğu etkinlikte, zaman zaman duygulu anlar da yaşandı. Bir araya gelen katılımcılar ve seyirciler hatıra fotoğrafları da çekildiler.